Niezwykłe przesłanie ukryte w imionach.

„Zobaczyłem kolejnego anioła. Leciał środkiem nieba. Niósł odwieczną dobrą nowinę, aby ją głosić mieszkańcom ziemi, wszystkim narodom, plemionom, językom i ludom”

Księga Objawienia 14:6

To jeden z tych fragmentów, po przeczytaniu których po jakimś czasie nagle uświadamiam sobie, że przez ostatnie minuty patrzyłem się w jedno miejsce jak nieżywy. W rzeczywistości moje myśli i wyobraźnia poszybowała gdzieś w przestworza, gdzie czasu się nie liczy.

Jeżeli „dobra nowina” jest odwieczna, to znaczy, że ustanowiona została w wieczności, objawiona w Jezusie Chrystusie, a jej skutki trwają na wieki. Skoro tak, to możemy spodziewać się jej przesłania nie tylko w Nowym Testamencie, ale również na kartach Starego Przymierza. Czasem w bardziej oczywisty sposób jak w Księdze Izajasza 53 rozdziale, innym razem nieco bardziej ukryta. Do jednego z tych tajemniczych miejsc chciałbym Cię dzisiaj zabrać. Gwarantuję Ci, że zachwycisz się mądrością Boga, który w ukrył niezwykłe przesłanie w imionach ludzi.

Pochodzenie imion.

Imię człowieka to nie zlepek przypadkowych liter. Każde ma swoją historię i powstało na bazie pierwotnego słowa lub wyrażenia. Weźmy za przykład „Bogusławę”. Z pewnością niewielu mających do czynienia z Bogusią zastanawia się za każdym razem nad znaczeniem jej imienia. To jednobrzmiące i spójne imię to zlepek dwóch słów, które wyrażają majestat Boga: „Bogu sława!” albo „Bogu chwała!”.

Nie inaczej jest w przypadku imion, pojawiających się na kartach Pisma Świętego. Każde z nich ma swój korzeń, pochodzenie i ogromne znaczenie. Odkrywamy tę prawdę podczas codziennej lektury Bożego Słowa. Spotykamy ludzi, których imię w sposób jednoznaczny odzwierciedlało charakter lub przyszłość człowieka, który je nosił. Działo się tak za sprawą rodziców, którzy przejęci narodzinami dziecka, czuli wagę i odpowiedzialność jaką niesie za sobą nadanie najodpowiedniejszego imienia swojemu potomstwu. Dziś nad ich znaczeniem niewiele się myśli, wybierając dla dzieci te, które są modne, ładnie brzmiące, a w chrześcijańskim środowisku po prostu biblijne.

Czy dla Boga imię jest ważne?

Również Pan Bóg nie jest obojętny w związku z omawianym tematem. Sam przedstawia się jako ten, który ma imię, przez które człowiek ma Go rozpoznawać. Ma ono tak doniosłe znaczenie, iż z samego szacunku nie godzi się człowiekowi w sposób frywolny je wypowiadać.

Istnieją przypadki, w których Pan Bóg nawet zaingerował w imię człowieka, zmieniając je na dobre oraz nadając przy tym innego znaczenia. Gdyby było ono zwykłą etykietą identyfikacyjną pośród wielkiej masy ludzi, z pewnością nie czyniłby takich zabiegów. Bóg zna nas wszystkich po imieniu, a gdy nastąpi wieczność każdemu da nowe.

Mówi się, że Biblia zawiera około 1300 różnych imion. Niektóre źródła podają nawet więcej. Ja natomiast chciałbym abyśmy skupili swoją uwagę na 10 pierwszych mężczyznach biblijnej linii genealogicznej. Spróbujemy odkryć co kryje się za ich znaczeniem, aby w konsekwencji zachwycić się Panem Bogiem, który ukrył w nich niezwykłe przesłanie.

Adam

„Stworzył mężczyznę i kobietę, pobłogosławił ich i w dniu ich stworzenia określił ich mianem: człowiek”

Księga Rodzaju 5:2

Pierwszym imieniem, które pojawia się na kartach Pisma Świętego jest „człowiek”. W języku, w którym napisana została Księga Mojżesza umieszczono tutaj słowo: „Adam”. Nie ma najmniejszego powodu, aby doszukiwać się tutaj ukrytego znaczenia. Pan Bóg nazwał pierwszego człowieka po prostu imieniem „Człowiek”.

Set

Aby odkryć znaczenie tego imienia należy wsłuchać się w to co powiedziała Ewa, tuż po porodzie.

„Dała mu na imię Set, bo – jak mówiła – Bóg dał mi innego potomka zamiast Abla, którego zabił Kain.”

Księga Rodzaju 4:25

Biblia sama tłumaczy znaczenie jego imienia, które podane jest jako: „dany” lub dokładniej: „wyznaczony”.

Enosz

Sprawa nieco się komplikuje przy kolejnym imieniu. Enosz dosłownie oznacza „Śmiertelny”. Nie jest do końca pewne dlaczego takie imię otrzymał wnuk Adama. Rodzice nadawali imiona dzieciom bardzo często oddając charakter okoliczności ich narodzin. Wobec tego, w moim umyśle rodzi się kilka powodów, ale ani jeden z nich nie musi być prawdziwy. Być może w trzecim pokoleniu do ludzi tak na prawdę zaczęło docierać, iż są śmiertelni, chociaż całkiem prawdopodobne, że w naturalny sposób nikt jeszcze jej nie doświadczył. A może w momencie urodzenia rodzina doświadczyła tragicznej sytuacji któregoś z członków rodziny. Wielce prawdopodobne, że sam Enosz był słabym noworodkiem, borykającym się z problemami zdrowotnymi. Być może poród był tak ciężki, że zagrażał życiu zarówno matki jak i dziecka. Kto to wie. Niemniej jednak, Enosz oznaczał śmiertelny.

Kenan

Imię prawnuka Adama oznacza „Smutek”. Podobnie jak w powyższym przypadku narodzinom tego chłopca towarzyszyć mogły bardzo nieprzyjemne okoliczności, które poskutkowały nadaniem takiego a nie innego imienia.

Mahalalel

Złą passę przełamuje w końcu człowiek imieniem Mahalalel. Sama końcówka imienia wskazuje na ścisłe połączenie z Bogiem. Końcówka „EL” oznacza przecież dosłownie Bóg. Gdy weźmiemy całe imię pod lupę odkrywamy, iż Mahalalel oznacza „Błogosławiony Bóg”.

Podobnie brzmiące imiona występują w Piśmie Świętym w wielkiej liczbie. Dobrym przykładem może być tutaj „Daniel”, którego imię oznacza: „Bóg jest moim sędzią” lub „Emanuel” – „Bóg z nami”.

Jered

Imię tego człowieka jest na prawdę tajemnicze. Tłumaczy się je jako „Zstępować na dół”. Wielu biblistów twierdzi, że może być skutkiem wydarzeń opisanych w 6 rozdziale Księgi Rodzaju, gdy istotami, które faktycznie zstąpiły na ziemię w sporej liczbie, byli zbuntowani aniołowie. Do dziś temat ten budzi kontrowersje i nieporozumienia i niewielu rzeczy jesteśmy pewni. Jedno jest pewne. Skutkiem między innymi tego incydentu był globalny kataklizm jakim był potop.

Henoch

Henoch chodził z Bogiem. Zgodnie z Pismem Świętym Pan Bóg zabrał go do siebie. Jego ojciec nazwał go imieniem „Nauczać” co nie powinno zaskakiwać. Był bowiem nauczycielem wśród ludzi i prorokiem Boga o czym mówi Nowy Testament. Powołując się na apokryf tzw. „Księgę Henocha”, Juda pisze:

„To o nich prorokował Henoch, siódmy po Adamie: Oto przyszedł Pan z miriadami swych świętych, aby dokonać sądu nad każda istotą, ukarać każdą duszę za bezbożne czyny oraz zuchwałych grzeszników za butne słowa, którymi Go obrzucili.”

List Judy 1:14-15

Aby jeszcze bardziej się o tym przekonać zwróćmy uwagę na to jak dał na imię swojemu synowi.

Metuszelach

Imię Metuszelach oznacza „Jego śmierć przyniesie”. Na potrzeby wykładów, które prowadzę o tej tematyce, przygotowałem wykres, który przedstawia lata życia pierwszych ludzi. Jeżeli śmierć Metuszelacha miała coś przynieść to warto zwrócić uwagę rok śmierci tego człowieka. Zaraz dowiesz się co miał na myśli Henoch, umieszczając to niezwykłe przesłanie w imieniu swojego syna.

Metuszelach to najdłużej żyjąca, zapisana w Biblii osoba. Szybko odkryjesz, iż w roku, w którym umiera ziemię dotyka wielki potop. To jest doprawdy niezwykłe, że wieść o nadciągającym potopie dochodziła do uszu ludzi prawie 1000 lat wcześniej! Bóg przecież nie czyni niczego zanim nie objawi tego swoim sługom, prorokom.

Lamech

Znaczenie tego imienia nie jest do końca pewne. Wśród różnych opinii biblistów pada również to, iż powiązane jest z desperackim pragnieniem. Oznaczać może: desperacki, upragniony.

Noe

Znaczenie imienia Noe wyjaśnione zostało przez Pismo Święte. Podczas narodzin chłopca ojciec mówi:

„Ten nam będzie pociechą w naszej pracy i w trudzie naszych rąk na tej ziemi, którą Pan przeklął”

Księga Rodzaju 5:29

Imię Noe oznacza zatem nadchodzące pocieszenie i odpocznienie.

Odwieczna dobra nowina.

Na koniec spróbujmy przeczytać jednym tchem znaczenia powyższych imion w biblijnej kolejności.

„Człowiekowi wyznaczono śmiertelny smutek (ale) błogosławiony Bóg zstąpi na dół (i będzie) nauczać, (że) Jego śmierć przyniesie upragnione odpocznienie i pocieszenie”.

Oto niezwykłe przesłanie, odwieczna dobra nowina na pierwszych stronach Pisma Świętego.

Bibliografia:

1. Chuck Missler – The Gospel in Genesis, A hidden message
2. Jones, Alfred, Dictionary of Old Testament Proper Names, Kregel Publications, Grand Rapids MI, 1990.

6 thoughts on “Niezwykłe przesłanie ukryte w imionach.

 1. Dziękuję , bo tyle razy patrzyłem i nie wiedziałem , tyle razy słuchałem , a nie rozumiałem , dlaczego genealogia Jezusa ma dwa źródła . Trzeba odkryć znaczenie imion przodków , scalić i wyjdzie największa tajemnica związana z Dobrą Nowiną . Pytanie: gdybym miał problem ze znalezienie znaczenia , chodzi o hebrajskie , aramejskie , czy pomożesz mi je odnaleźć. Potrzebuje z Tobą sie skontaktować . Pozrawiam Igor

  1. Witaj Igor!
   Cieszę się, że jesteś zbudowany. Oczywiście, jeśli tylko będę w stanie Ci w jakiś sposób pomóc to z miłą chęcią!
   Śmiało możesz skontaktować się ze mną przez formularz kontaktowy 🙂
   Pozdrawiam Cię serdecznie!

 2. Żeby dotrzeć do tego artykułu potrzebowałam znaleźć znaczenie słowa Enosz…jestem pod wrażeniem znalezionych tu info. Dziękuję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *